W projekcie domu trzeba uwzględnić bardzo wiele rozmaitych elementów. Jednym z nich jest system rynnowy. Odgrywa on niezmiernie ważną rolę, ponieważ dzięki niemu jest odprowadzana z dachu woda. Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając system rynnowy.

Przede wszystkim powinien być on funkcjonalny, o tym zaś decydują jego walory użytkowe. Musi on bezwzględnie odznaczać się bardzo dużą trwałością. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody z połaci dachowych, a niejednokrotnie w rachubę wchodzą naprawdę spore jej ilości. Rynny są nieustannie narażone na działanie wilgoci, a także wielu innych szkodliwych czynników zewnętrznych jak chociażby promieniowanie UV. Przy okazji mają też przecież chronić budynek przed zawilgoceniem. Istotne jest tutaj zatem to z jakiego materiału rynny są wykonane. W tym zakresie jest do wyboru kilka opcji, przy czym każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dla przykładu rynny z miedzi po jakimś czasie pokrywają się zielonkawym nalotem, co przekłada się na obniżenie estetyki całego systemu.

rynnyNie bez powodu zatem prawdziwą furorę na rynku robią rynny wykonane z tworzyw akrylowych. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, nie są podatne ani na zewnętrzne uwarunkowania, ani na uszkodzenia mechaniczne. Do tego bardzo ładnie prezentują się przez długi czas, co niewątpliwie jest ich wielkim atutem. Kolejną rzeczą jaką należy mieć na względzie przy wyborze systemu rynnowego jest jego szczelność. Ta zaś jest zdeterminowana kształtem rynien oraz rodzajem zastosowanych w nich połączeń. Na rynku dostępne są takie systemy, w których zamiast trwałych połączeń wykorzystano specjalne uszczelki mające na celu zapewnienie systemowi odpowiedniej szczelności. Warto także zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny. W tym akurat przypadku cenę można potraktować jako jeden z wyznaczników jakości. Można co prawda zaopatrzyć się w tańszy system, ale oszczędność ta będzie miała jedynie pozorny charakter, ponieważ na dłuższą metę z takich rynien nie będzie większego pożytku.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]